Meist

"Rakett69" on 2011. aasta jaanuaris ETV-s alustanud saatesari, mille eesmärgiks on üles leida Eesti tulevased teadlased. Peaauhinnaks on 10 000 € suurune stipendium. 

Saadet rahastab Euroopa Regionaalfond SA Eesti Teadusagentuuri programmi TeaMe+ kaudu. Programmi üheks eesmärgiks on noorte uudishimu ergutamine ja suunamine teadmiste omandamisel ja väärtustamisel.

Saadet toodab videoproduktsioonifirma Vesilind OÜ.

Ajalugu

Rakett 69 esimene hooaeg läks ETV-s eetrisse 2011. aasta jaanuaris. Tänaseni on saatel oma kindel eetriaeg, laupäeva õhtul kell 19.35

Esimesel hooajal valiti saatesse 12 võistlejat, ülesandeid töötasid välja Tartu ülikooli teadlased MSc Aigar Vaigu ja Andres Juure juhtimisel ning võistlejate pakutud lahendusi hindasid põhikohtunikku: PhD Erik Puura, MSc Aigar Vaigu, MSc Rein Kuresoo. Sõltuvalt saate teemast vahetus üks põhikohtunikust aeg-ajalt külalishindajaga.

Saadet juhtisid Marta Piigli ja Jüri Muttika.

Finaalsaates võtsid omavahel mõõtu Jan Erik Past ja Juhan Koppel, ülesandeks oli pudelraketi ehitamine. "Kaptenid" kaasasid oma tiimi kõik senised võistlejad. Kõrgema õhulennu tegi Juhan Koppeli tiim ning tema võitis ka saate peaauhinna, 10 000€ suuruse stipendiumi.

Rakett 69 II hooaeg, aastal 2012, tõi kaasa rea muudatusi. Saatesse valiti nüüd ja edaspidi 15 võistlejat, saatejuhiks sai üks peakohtunikest, MSc Aigar Vaigu, tema kõrvale on jäänu tänaseni PhD Mart Noorma ja PhD Heli Lukner. Vastavalt saate teemadele asendub üks põhikohtunikest külalisega.

Ülesandeid töötas II hooajal välja teadustiim, Andres Juure juhtimisel.

II hooaja finaalis seisid vastamisi Kristiina Tüür ja Timothy Henry Charles Tamm. Finaal toimus Tapa õppepolügonil ning võistlejate ülesandeks oli ehitada konstruktsioon, mis suudaks puust "raketti" võimalikult kaugele lennutada. Võidukaks osutus Timothy Tamm.

2012. aastal tunnustati saatesarja Rakett 69 kahe olulise auhinnaga: Euroopa Ringhäälingute Liit nimetas Rakett 69 Euroopa parimaks haridussaateks ja Eesti Teadusagentuur andis Rakett 69 tiimile üle "Tunnustatud Teaduse Populariseerija" auhinna.

2013. aastal võttis Rakett 69 teadustoimetuse juhtimise üle I hooaja võitja Juhan Koppel. 15 võistleja seast jõudsid finaali Roland Matt ja Reigo Kebja. Ahhaa-keskuses toimunud kahepäevase lõppvõistluse käigus tuli noormeestel koos valitud tiimidega ehitada pallide korjamise robot. Põnevas ja tasavägises heitluses sai otsustavaks viimane pallikogumisring ning võit läks Tallinna Tehnikaülikooli elektrotehnika tudengile Reigo Kebjale.

2014. aasta tõi kaasa formaadi värskendamise ning teadlaste töörühma täienemise Rakett 69-s seni osalenud võistlejatega.

2014. aasta kevadel on kõigil neljal Rakett 69 hooaja võitjal võimalus esimeste eestlastena külastada Bayer Solar Impulse päikeselennuki laborit Šveitsis.  Lennukil seisab ees ümberilmalend ning eesti noortel teadustähtedel avaneb võimalus teha omapoolseid ettepanekuid rahvusvahelisele inseneride tiimile ning tutvustada neile Euroopa parimat haridussaadet Rakett 69.