IV hooaeg

IV hooaeg

Kuueteistkümnes saade: Finaal - L 26. aprillil kell 19.35, kordus K kell 14.30

Hooaeg jõuab lõpule ja selgub „Rakett 69“ neljanda hooaja võitja. Selleks, et hooaeg võita ja lahkuda 10 000 euro suuruse teadusstipendiumiga, tuleb võistlejatel meenutada kõike, mis saatesarja jooksul seni tehtud. Finalistid saavad valida endale endiste rivaalide seast meeskonnakaaslased, kellega koos ühte suurt ja efektset masinat ehitama asuda.

Kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma, MSc Riin Tamm.

Vaata saadet siit.


Viieteistkümnes saade: 3 parimat


Tallinna Tehnikaülikooli soojustehnika instituudis selguvad finaalsaates osalejad. „Rakett 69“ kolm parimat selgitavad omavahel välja, kes suudab teised üle mängida köisraudteel. Ühe võistleja lootused saatesarja 4. hooaja võiduks kustuvad suure pauguga. Kuid võitnud on nad juba kõik. Tartu Ülikool võtab kõik kolm parimat avasüli vastu.

Kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma, PhD Tõnu Pihu.

Vaata saadet siit.


Neljateistkümnes saade: Vesi suured laevad kannab


Täna selgub, kes allesjäänud neljast võistlejast peab saatest tühjade kätega lahkuma. Kolm edasipääsejat kindlustavad endale sissepääsu Tartu Ülikooli vabalt valitud erialale. Ja seda ilma sisseastumiseksamiteta! Selleks, et olla kolme parima hulgas, tuleb võita võidusõit vees ja jagada tervik neljaks kiiremini kui vastane. Kohtunikud Msc Aigar Vaigu, MSc Riin Tamm, MSc Raimo Maasik.

Vaata saadet siit.


Kolmeteistkümnes saade: Skorpioni pardal


"Rakett 69" viit allesjäänud liiget võõrustatakse piraadilaev Skorpioni pardal. Arabella ja Taaniel Tina on koos oma meestega laevalt lahkunud ning Raketi meeskond pannakse pootsman Meremõrtsuka poolt proovile suuna ja kõrguse määramises.

Ugala teatri laval toimuvat teadmiste mõõduvõttu jälgivad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, MSc Riin Tamm ja piraadikapten Taaniel Tina parem käsi - pootsman Meremõrtsukas.

Vaata saadet siit.


Kaheteistkümnes saade: Panused tõusevad


Alles on veel kuus ääretult tasavägist võistlejat. Mäng on pingeline ja kohtunikud otsustavad panuseid suurendada. Lisandub suuri auhindu võitjale ja üks uus auhind jääb alates sellest hooajast püsivaks tervelt kolmele parimale „Raketi“ pardal. Selle nimel tasub võidelda, see võib muuta kogu elu. Et unistustele lähemale saada, peavad võistlejad Eesti Pandipakendi käitluskeskuse ruumides ehitama masina, mis eraldab terad sõkaldest.

Kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma, Rauno Raal.

Vaata saadet siit.


Üheteistkümnes saade: Teadusteater


Nii täna kui ka järgmistes saadetes osalevad kaks nõrgimat põhiülesande lahendajat pingelisel teadusduellil. Seekord on meie kangelastel ülesandeks avada erinevaid teemasid ja nähtuseid atraktiivses teadusteatris. Kes sellega toime tuleb, on võitnud koha järgmisesse saatesse. Selleks, et täna duelli vältida, tuleb võistlejatel AHHAA keskuses esitada ettevalmistatud teaduseksperiment.

Kohtunikud MSc Aigar Vaigu, MSc Riin Tamm, MSc Koit Timpmann.

Vaata saadet siit.


Kümnes saade: Soolomäng algab


Tänasest algab „Raketi“ pardal uus etapp: võistkondlikud saated on selja taha jäänud ja edaspidi on igaüks väljas vaid iseenda eest. Endised meeskonnakaaslased on nüüdsest rivaalid, pinge tõuseb ja esikoha püüdlejate ring tõmbub koomale. Saame võistlejatega lähemalt tuttavaks ja piilume pisut ka nende eraellu.

Võistlejate sooritusi Space Expo telgis jälgivad MSc Aigar Vaigu, MSc Riin Tamm ja PhD Mart Noorma.

Vaata saadet siit.


Üheksas saade: Aerodünaamika


Teadusseikluse viimases võistkondlikus stuudiosaates asuvad noored tarkurid lahendama aerodünaamikateemalisi ülesandeid. Teadmisi hindavad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma ja PhD Jaak Kikas.

Vaata saadet siit.


Kaheksas saade: Loogika


Noored raketlased peavad pead murdma ülesannete kallal, mis nõuavad nii raudset loogikat kui ka tugevat praktilist kogemust. Kuidas leida kahe kaalumise abil kaheksast objektist seitse, mille mass on sarnane; jäädvustada fotole ping-pongi palli liikumise saladused ja kärmelt välja mõelda, kui palju häid lambaid mahub ühte lauta?

Kui kõvad loogikud pääsevad järgmisesse saatesse, otsustavad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mihkel Kree ja PhD Heli Lukner.

Vaata saadet siit.


Seitsmes saade: Keemia


Mida ühist on tarkadel noortel, mustkunsti meenutavatel katsetel ja vabariigi aastapäevale pühendatud teadussaatel? Loomulikult keemiateemalised ülesanded! Kuidas tuvastatakse gaase, kuidas tekivad katseklaasidesse Eesti trikoloorid ja kuidas midagi puutumata muutuvad värvilised vedelikud värvituks?

Seda kõike jälgivad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Indrek Tulp, MSc Riin Tamm.

Vaata saadet siit.


Kuues saade: Helitehnika


Noored teadusesõbrad jätkavad keerukas helide maailmas, kuid sedakorda tuleb mõista heli ja tehnika seoseid. Raketi pardal purunevad klaasid, keerlevad vinüülplaadid ja tavalisest kartulikrõpsupurgist saavad töötavad mikrofonid.

Kojumineja otsustavad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Heli Lukner ja PhD Kalev Tarkpea.

Vaata saadet siit.


Viies saade: Muusikainstrumendid


Muusika - see on puhas teadus, teavad noored Raketi pardal. Kus mujal saab selgeks, kuidas teha õhupallidest, porganditest ja tühjast taarast tõeliselt musitseerimiskõlbulikud instrumendid ning miks pillid üldse lummavaid helisid kuulata võimaldavad?

Võistlejate sooritusi jälgivad MSc Aigar Vaigu, MSc Riin Tamm ja muusik ning helilooja Tiit Kikas.

Vaata saadet siit.


Neljas saade: Võidusõidud


Sinine, roheline ja oranž võistkond sõidavad sel nädalal võidu nii õhus, maal kui ka vees. Kuid enne tuleb vaprate kaptenite juhendamisel konstrueerida sõidukid. Kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma, MSc Sven Andresen hindavad, kuidas teevad võistlejad teeküünlast paadimootori, põrandaharjast iseliikuri ja õhupallidest täpsussõiduki.

Vaata saadet siit.

IMG 0309 600


Kolmas saade: Lülitused


Teadusesõprade kolmandas seikluses tuleb end läbi närida loogika- ja lülituste teemalistest ülesannetest. Uued kaptenid peavad võtma vastutuse selle eest, kuidas nende võistkonnad leiavad mündi kolmanda külje, muudavad propellerite pöörlemissuunda ning loovad loogilise seose kolme lambi ja lüliti vahel. Võistlejate ponnistusi hindavad MSc Aigar Vaigu, PhD Heli Lukner ja PhD Robert Kitt.

Vaata saadet siit.


Teine saade: Meeskonnatöö


Viisteist mängijat jagatakse meeskondadeks ja värsketele tiimidele nimetatakse kaptenid, kelle juhtimisel asutakse lahendama meeskonnatöö-teemalisi ülesandeid. Kuidas vabastada luku taha jäänud kaptenid, lennutada võistkonnaliikmeid maa ja taeva vahel ning kopeerida pilti seda kolmekordselt suurendades, hindavad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma ja MBA Harald Lepisk.

Vaata saadet siit.


Esimene saade: Avasaade


Euroopa parima haridussaate tiitli pävlinud noorte teadusvõistlussaade alustab juba neljandat hooaega. Esimeses osas koguneb keset ööpimedust Ahhaa teaduskeskusesse nutikate Eesti noorte koorekiht, et oma oskused ja teadmised proovile panna nupulahendusi täis teaduslabürindis. Selguvad viisteist parimat, kes pääsevad Raketi neljanda lennu pardale!

Saatesse pürgijate seiklemist jälgivad kohtunikud MSc Aigar Vaigu, PhD Mart Noorma, PhD Heli Lukner ning MSc Riin Tamm.

Vaata saadet siit.

2 rakett69 600